روانشناسی رنگ ها پارت اول

به جرات میتوان ادعا کرد که در دید ترین و مهمترین قسمت دکوارسون داخلی یک آپارتمان، کابینت آشپزخانه است. مفصل درباره سبک های اجرایی کابینت صحبت کردیم و باز هم صحبت خواهیم کرد. اما جدا از طرح و متریال، انتخاب رنگ مناسب هم تاثیر بسیاری در زیبا جلوه دادن دکوراسیون داخلی منزل شما خواهد داشت. رنگ مقوله ای روان شناختی است و به راحتی نمیتون درباره آن نظر دارد و هر کس ترکیب رنگی خاصی را میپسندد. در این شکی نیست. اما میتوان اصول آن را بیان کرد. شناخت رنگ های مکمل و متضاد در هر جایی که به سلیقه ارتباط دارد، مفید است.

روانشناسی رنگ ها پارت اول

روانشناسی رنگ ها پارت اول

به جرات میتوان ادعا کرد که در دید ترین و مهمترین قسمت دکوارسون داخلی یک آپارتمان، کابینت آشپزخانه است. مفصل درباره سبک های اجرایی کابینت صحبت کردیم و باز هم صحبت خواهیم کرد. اما جدا از طرح و متریال، انتخاب رنگ مناسب هم تاثیر بسیاری در زیبا جلوه دادن دکوراسیون داخلی منزل شما خواهد داشت.
رنگ مقوله ای روان شناختی است و به راحتی نمیتون درباره آن نظر دارد و هر کس ترکیب رنگی خاصی را میپسندد. در این شکی نیست. اما میتوان اصول آن را بیان کرد. شناخت رنگ های مکمل و متضاد در هر جایی که به سلیقه ارتباط دارد، مفید است.
نکته‌ای که باید برای انتخاب رنگ مناسب مد نظر قرار دهید این است که هر رنگ در فضا‌های گوناگون آثار متفاوتی دارد. به عنوان مثال رنگ‌های سبز و آبی به دلیل اینکه سبب ایجاد آرامش درونی در فرد می‌شوند، از نظر روانشناسی به عنوان رنگ مناسب اتاق خواب مناسب‌تر هستند.
نکته دیگر در زمینه انتخاب رنگ باید به آن توجه کنید این است که در صورتی که می‌خواهید فضای آشپزخانتان بزرگ به نظر برسد، سعی کنید از رنگ‌های روشن استفاده کنید. اما برخی از افراد برای ایجاد فضایی گرم و صمیمی، ترجیح می‌دهند از رنگ‌‌های تیره استفاده کنند. یکی از محاسن استفاده از رنگ‌های تیره برای دیوار‌ها این است که ارتفاع سقف اتاق را بیشتر نشان داده و حس بدی را منتقل نمی‌کند.
پس از اینکه ست ترکیب رنگ خود را انتخاب کردید، بهتر است برای ایجاد ارتباط بیشتر بین وسایل، از یک رنگ حداقل در دو جای آشپزخانه استفاده کنید.
رنگ‌های اولیه‌، پایه و اساس تشکیل بقیه رنگ‌ها هستند. زرد، قرمز و آبی رنگ‌های پایه‌اند.
با ترکیب رنگ‌های زرد و آبی، رنگ سبز تشکیل می‌شود. از ترکیب قرمز و آبی، رنگ بنفش به دست می‌آید. با تلفیق زرد و قرمز، رنگ ‌نارنجی به وجود می‌آید. رنگ‌های سبز، بنفش و نارنجی رنگ‌های ثانویه نام دارند.
اصولا رنگ‌ها به سه دسته Shade(شید)، Hue(هیو) و Tint( تینت) تقسیم می‌شوند.
رنگ Shade؛ از ترکیب مقدار کمی رنگ سیاه به رنگ‌ها، رنگ شید تشکیل می‌شود.
رنگ Hue به حالت اصلی رنگ بدون اضافه کردن رنگی گفته می‌شود. رنگ‌های ثانویه‌ای که از ترکیب دو رنگ تشکیل می‌شوند بدون اینکه رنگ ‌سفید یا مشکی به آن‌ها اضافه شود هیو محسوب می‌شود.
رنگ Tint با ترکیب مقدار کمی رنگ سفید به رنگ‌ها تشکیل شده است.
منظور از تن (tone) یا اصطلاحا تناژ در رنگ ‌شناسی اضافه کردن یک رنگ خنثی مانند رنگ خاکستری یا سیاه و سفید به رنگ اصلی است. به عبارت دیگر Tint و Shade نوعی تن محسوب می‌شوند.
هدف از تعریف حالت‌های مختلف رنگ در اینجا به این دلیل است که شما می‌توانید از ترکیب طیف دیگر رنگ‌های آن برای ست کردن وسایل آشپزخانه یا دکور منزلتان استفاده کنید.

چگونه از چرخ رنگ باید استفاده کنیم؟
منظور از چرخ رنگ دایره‌ای است که در آن رنگ‌ها بر اساس اصول و قواعد تئوری رنگ‌ها در کنار هم قرار گرفته‌اند و ویژگی‌های هر رنگ با کناری خود دارای یک بخش اشتراکی است. این چرخ در بررسی ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل بسیار به کار گرفته میشود.

مانند یادگیری قواعد ریاضی در سال‌های ابتدایی مدرسه که اصول و قواعد شمارش و حساب را به شما آموزش می‌دادند، به منظور تبدیل شدن به یک دکوراتور یا طراح سطح بالا یا متوسط، نیاز است که قواعد اساسی و پایه‌ای در مورد رنگ‌ها را یاد گرفته و به کار ببندید. به سادگی این چرخ یک نمایش دیداری از چگونگی ترکیب رنگ‌های اصلی و تشکیل رنگ‌های ترکیبی را به نمایش در می‌آورد. با آشنایی با این چرخ دیگر حدسیات جایی در میان افکار شما به منظور ترکیب رنگ‌ها نخواهد داشت و شما با قاطعیت خروجی ترکیب دو یا چند رنگ را ادعا خواهید کرد. بیشتر رنگ‌ها از این ۱۲ رنگ موجود پدید می‌آیند اما با ادامه همین ترکیب‌ها و حرکت به سمت تاریکی یا روشنی رنگ، بی نهایت ترکیب جدید حاصل خواهد شد.
دقیقا در مطلب بعد، کابینت با رنگ های خاص را توضیح خواهیم داد

نظرات ثبت شده 0 مورد

نظر شما